Buying their brand.
Went to shop around and see what I can get for the
dollar.
My first stop was the bread isle.
I normally pay around three or four dollars a loaf from
top brand.
So bought a loaf of 12 Grain bread the market brand.
First let me tell you a lot of this bread is made by the
top brand and they sell it under their name.
This morning for breakfast we had yogurt and 12 grain bread.
This was a test.Well I liked it a lot and thought that the
bread was much crisper than the good brand.
Just only pay 1.59 a loaf and damn cheap.
Even the texture was better.
So,will keep on buying this for now.
My second one is Peanut Butter
Creamy Reduced Fat Peanut Spread.
Contain 60%peanuts.
At a cost of 1.56.(1 LB 2 0z.
Skippy cost 2.50
I have not taste this one yet,will do in the future.
Now many love a good Italian Bread if they can find it.
With the cost of flour way up I passed on this.
Now on the way to checking out they always have a rack full
of Italian bread their brand at a cost of .99
This is good if you used it right away while it is still fresh.
The longer you keep it,becomes very crusty and hard.
This for me do not like,so toss it.Yea,a waste but to each his own.
While checking out I noticed that many for the shoppers are
buying the market brand and they all seemed to be happy
with it.
Mike is doing the full shopping tonight and will see how
much that we saved.
Finally got Mike to take five canvas bag to load up.
I do not want any plastics or paper if you cannot helped it.
Can wait till he gets home and see the expression on his
face.
I am sure a lot of you have tried this.
I also bought their brand of milk and orange juice.
Not bad.
I can go on and one but do not want to bore you with this.
Have a great day.Sticky and humid today with strong
storm coming our way.You know what I will be doing.
Trying to comfort Buffy for the afternoon.
My little baby.What can I say?

My Man Mike.
AJ